خمکاری ورق فلزی به وسیله یک دستگاه پرس به نظر نمیرسد که عملیات پیچیده و دشوار باشد اما خمکاری ورقات فلزی آنطور که به نظر میرسد ساده و آسان نیست. بسیاری از افرادی که در زمینه خمکاری ورق کار میکنند، در طول فرآیند خمکاری با مشکلات زیادی مواجه میشوند. برای مثال یکی از مشکلاتی که در این زمینه موجود میباشد این است که پروفیل مورد نظر به دست نمی آید و یا این که پروفیل خارج از تحمل ابعاد مورد نیاز است  و ممکن است موقع خمکاری فلز مشکلاتی از جمله شکستگی به وجود آید. شرکت نور پایتخت با تولید محصولات فلزی توسط تکنولوژی های روز مانند خم ورق های فلزی، خمکاری ورق مفتول، استیل، گالوانیزه و آلومینیوم و یا پانچ و خم CNC و با سابقه طولانی در زمینه تولیدات فلزی آماده همکاری با انبوه سازان و سازندگان مسکن و فروشندگان لوازم منزل می باشد. کارگاه خدمات خمکاری ورق نور پایتخت واقع در چهاردانگه (چهاردنگه) است. از فناوری خمکاری ورق برای تولید محصولاتی مانند هود مخفی و قفسه راک استفاده می شود. برای سفارش خمکاری ورق استیل و آلومینیوم در تهران و یا استعلام قیمت خمکاری و برشکاری ورق استیل و آلومینیوم و یا پانچ و خم CNC با کارشناسان ما در شرکت نور پایتخت تماس بگیرید.

خمکاری ورق

خمکاری ورق چیست؟

خمکاری ورقات فلزی یک فرآیند متداول و حیاتی در صنعت تولید و ساخت است. خمکاری فلزی در واقع تغییر شکل اجسام پلاستیکی در طول یک محور میباشد که در بخشهایی از علم هندسه تغییراتی به وجود میاورد. همانند سایر فرآیندهای تشکیل و ساخت فلز، خمکاری شکل کار را تغییر میدهد در حالی که حجم فلز به همان مقدار باقی میماند و تغییری در آن به وجود نمی آید. در برخی موارد خمکاری فلز ممکن است تغییری کوچک در ضخامت ورق به وجود آورد. با این حال، در بسیاری از موارد ممکن است خمکاری و برشکاری ورق هیچ نوع تغییری در ضخامت ورق ایجاد نکند. علاوه بر ایجاد یک شکل هندسی دلخواه، خمکاری ورق برای نشان دادن قدرت و سختی ورق فلزی استفاده میشود تا بتواند برای لحظه ایی تغییراتی در سکون آن ایجاد کند.

خمکاری و برشکاری ورق فشار و تراکم را در فلزات نشان میدهد. اصول مکانیکی فلزات به خصوص در ارتباط با تغییر شکل اجسام قابل ارتجاع و پلاستیکی برای خمکاری ورق های فلزی امری مهم میباشد و در بخشی که مربوط به بنیان ساخت فلزات میباشد، مورد بحث و بررسی قرار میگیرد. تاثیری که خواص مواد در پاسخ به واکنش شرایط تولید خواهد داشت، عاملی برای طراحی و ساخت فرآیند اوراق فلزی است. خمکاری فلز معمولاً زمانی انجام میشود که فلز سرد شده باشد اما گاهی ممکن است فلز موقع خمکاری گرم باشد و در صورت لزوم دمای آن افزایش پیدا کند.

اکثر کارهای مربوط به خم کاری ورق شامل نصب نوعی مهره منگنه یا پانچ می باشد اما همیشه هم به این صورت نمیباشد. اشکال و ترکیبهای هندسی مختلفی از مهره های پانچ وجود دارد. شکل دهی میتواند مختص به فرآیند خمکاری کاغذ و یک زاویه مورد نظر مربوط به خمکاری باشد. خمکاری فلزات معمولاً با آهن های کهنه یا فولاد کربنی انجام میشود، اما با توجه به مقدارکار میزان فلزی که به کار میرود از چوبهای بادوام تا کاربید ( ترکیبی از کربن و چند عنصر فلزی) متفاوت میباشد. نیرویی که به پانچ و مهره ها وارد میشود با فشار و پرس انجام میشود. ممکن است بعضی از قطعات به چندین فرآیند خمکاری نیاز داشته باشند. گاهی اوقات برای انجام یک خمکاری به چندین پانچ و مهره نیاز میشود. بعضی از کارهای مربوط به خمکاری برای ساختن یک شکل هندسی خاص انجام میشود.

مزایای خم کاری ورق CNC

  • دقت بالا: خم کاری CNC  برخلاف روش های سنتی و قدیمی، کار خم ورق را به دقت بسیار بالا انجام میدهد.
  • سرعت بالا: این دستگاه قادر است، عملیات خم را با سرعت فراوان انجام دهد.
  • خم انواع فلز: این دستگاه می تواند ورق های فلزی مختلف مانند آهن، فولاد، آلومینیوم و غیره را خم کند.
  • قدرت بالا: دستگاه خم CNC سی ان سی می تواند فولادهایی با ضخامت چند میلیمتر را خم کند.

روش های مختلف خمکاری ورق

در بندهای قبلی اشاره کردیم که خمکاری ورق با روش های مختلفی انجام می گیرد. در حقیقت، نیاز ما و همچنین نوع ورق استفاده شده مشخص می کند که کدام روش کاربردی تر و بهتر است. حالا یک بار دیگر برگردیم به روش سنتی و آنها را با هم مقایسه کنیم:

  • خمکاری دستی: در این شیوه از نیروی دست و نیروی مکانیکی برای خم کردن ورق استفاده می شود. در این مورد از دستگاه های متفاوتی استفاده می شود. برخی از آنها نیروی دست را به صورت مستقیم به ورق فلزی انتقال می دهند و از این روش بیشتر برای ورقه های ضعیف استفاده می شود. این در حالی است که برخی از دستگاهها از فشار هیدرولیکی استفاده می کنند. در این دستگاه ها نیرو به یک مایع هیدرولیک انتقال داده می شود و سپس از آن برای خم کردن فلز استفاده می شود. این روش کاربرد بیشتری دارد و از آن برای ورقه های قوی استفاده می شود.
  • خمکاری ماشینی: این مورد را می‌توان بهترین روش در خم کردن ورق های فولادی معرفی کرد. در اینجا نیروی اعمال شده توسط ماشین تامین می‌شود و میزان نیرو هم تحت کنترل دستگاه است. روش ماشینی کاربرد بیشتری دارد و به عنوان یک روش صنعتی می تواند در پروژه های بزرگ و کوچک به کار گرفته شود.

کاربردهای خم کاری ورق

با توجه به توضیحاتی که داده شد، کاربردهای خمکاری ورق بسیار متنوع و زیاد هستند. شما همین الان هم می توانید در اطراف خود چرخی بزنید و نمونه های مختلفی از این دستگاهها را بگیرید. خم کاری دستی بیشتر برای تجهیزات کوچک مانند ساخت منقل فلزی، ساخت اسباب بازی های فلزی، ساخت تجهیزات معمولی کوچک، ساخت سینک آشپزخانه و یا حتی شکل دهی ورق کابینت آشپزخانه کاربرد دارد.

این در حالی است که شما از خمکاری ماشینی می توانید برای تولید تجهیزات سنگین تر مانند قالب بدنه یخچال، قالب بدنه خودرو، تولید سیلندرهای گاز، تولید سیلندر و ظروف فلزی و موارد مشابه آنها استفاده کرد. نکته ای که شما باید به خاطر داشته باشید این است که هدف نهایی شما از خمکاری ورق و همچنین نحوه استفاده از محصول نهایی مشخص می کند که شما باید از کدام دستگاه و از کدام روش استفاده کنید.

خمکاری ورق با دستگاه سی ان سی

به عنوان آخرین بخش این مطلب، به یکی از دستگاه های معروف صنعتی یعنی دستگاه سی ان سی خواهیم پرداخت. این دستگاه به عنوان یک ماشین هوشمند تحت کنترل یک نرم افزار است که امکان انجام کارهای مختلف را به ما میدهد. اصولاً نحوه عملکرد همه دستگاه های سی ان سی با یکدیگر مشابه است و تنها بخش برش یا بخش عملکردی آنها با یکدیگر فرق دارد. به عنوان مثال، اگر شما یک ابزار برش فلز بر روی دستگاه نصب کنید، دستگاه به عنوان دستگاه سی ان سی فلزات شناخته می شود. این در حالی است که برای چوب و سنگ هم ابزار برشی متفاوت وجود دارد. خمکاری ورق با دستگاه سی ان سی هم با همین شیوه است. این دستگاه ها دارای یک قسمت خمکن هستند که صرفا برای خم کردن ورق فلزی از آنها استفاده می شود. اپراتور دستگاه می تواند ظرف فلزی را در سایزهای مختلف انتخاب کند و اطلاعات مورد نظر خود را به نرم افزار دستگاه بدهد. از این لحظه به بعد دستگاه سی ان سی وظیفه خم کردن ورق را بر عهده می گیرد و نیروی انسانی دخالت خاصی در جریان کار آن ندارد.

فرایند خمکاری ورق به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که ضخامت ورق فلزی، جنس ورق فلزی، اندازه ورق فلزی و همچنین میزان خمکاری ورق در این فرایند تاثیر گذار است. کسانی که به فکر استفاده از این تکنیک در کارگاه خود هستند باید محاسبات لازم و کافی در مورد نحوه استفاده از دستگاه و همچنین شرایط ورق انجام دهند. هرگونه اشتباه در این محاسبات می تواند فرآیند خمکاری را تحت تاثیر قرار دهد و از طرف دیگر به دستگاه هم لطمه وارد کند. خمکاری با کمک دستگاه سی ان سی یک تکنولوژی بسیار خوب و مدرن است که امروزه در بیشتر بخش‌های صنعتی از آن استفاده می شود. این تکنیک می‌تواند خطا در حین انجام کار را به حداقل برساند و سرعت کار را بالا ببرد.