خم و برش ورق های فلزی، یکی از اصلی ترین فرآیندهای تولید ورق های فلزی است. خم و برش ورق برای شکل دادن به ورق های فلزی انجام می شود، این کار مستلزم دقت زیادی است تا ورق های فلزی در هنگام برش نشکند و یا بیش از حد نازک نشود. خم و برش ورق در صنایع مختلفی از جمله صنایع هواپیمایی، خودرو سازی، صنایع نظامی و لوازم خانگی به کار می رود و به همین دلیل اهمیت زیادی دارد. شرکت نور پایتخت با تولید محصولات فلزی توسط تکنولوژی های روز مانند خم ورق های فلزی، برش لیزر فلز و یا پانچ و خم CNC و با سابقه طولانی در زمینه تولیدات فلزی آماده همکاری با انبوه سازان و سازندگان مسکن و فروشندگان لوازم منزل می باشد. کارگاه خدمات برش لیزر فلزات نور پایتخت واقع در چهاردانگه (چهاردنگه) است. برای سفارش خدمات خم و برش ورق، برش لیزر سی ان سی CNC و یا استعلام قیمت خدمات خم و برش ورق در تهران با کارشناسان ما در شرکت نور پایتخت تماس بگیرید.

خم و برش ورق

خم و برش ورق چیست؟

امروزه به خاطر پیشرفت تکنولوژی و استفاده از کامپیوتر در صنایع محتلف مانند خم و برش ورق، محصولاتی که در این زمینه تولید می شود، کیفیت بسیار بالایی دارد. مجموعه های صنعتی زیادی برای خم و برش ورق مشغول به کار هستند و مجهز به دستگاه های مجهز در ابعاد مختلف هستند. پروسه کاری به این صورت است که بعد از این که ورق ها توسط دستگاه برش لیزر، برش خورد طبق نقشه مورد نظر ورق ها خم می شود. با استفاده از بهترین و پیشرفته ترین تکنولوژی ها و دقیق ترین نرم افزارها و سنسورهایی که امروزه برای خم و برش ورق استفاده می شود، باعث پیشرفت این صنعت شده است. خم و برش ورق مانند سایر فرآیندهایی که موجب تغییر شکل فلزات می شود، منجر به تغییر شکل ورق می شود. در هنگام برش اوراق، فقط شکل ظاهری ورق تغییر می کند ولی حجم واقعی آن هیچ تغییری نمی کند. در بعضی موارد ممکن است این کار منجر به تغییر ضخامت ورق شود ولی در بیشتر مواقع چنین موردی پیش نمی آید و ضخامت ورق فلزی تغییر نمی کند. گاهی اوقات خم و برش ورق در دمای گرم و گاهی در دمای سرد انجام می شود. دستگاه های خم و برش دارای یک پانچ و یک سنبه هستند و ورق فلزی برای برش بین این دو ابزار قرار می گیرد. پروسه خم شدن به این صورت است که ورق فلزی بر روی سنبه قرار می گیرد و به وسیله ابزاری نگه داشته می شود سپس پانچ به سمت پایین حرمت می کند و بدبن ترتیب ورق خم می شود. در دستگاه های خم و برش ورق CNC، توسط جک های هیدرولیکی کار برش انجام می شود. زاویه خم ورق با توجه به عمق نیرویی که به آن وارد می شود، مشخص می شود. برای رسیدن به زاویه مورد نظر به منظور خم کردن ورق، این عمق باید به طور دقیق کنترل شود. ابزاری که برای خم و برش ورق استفاده می شود، باید با توجه به نوع و کیفیت ورق، کیفیت محصول و درجه خم انتخاب شوند. ابزاری که برای این کار استفاده می شود، از فولادهای کربنی ساخته شده است.

خم و برش ورق از طریق CNC ، با استفاده از دستگاه های برش برک انجام می شود و این دستگاه می تواند عملیات خم و برش ورق را به روی ورق های فلزی با ضخامت چند میلی متر انجام دهد.

خم و برش ورق استیل

ورق استیل نوعی ورق است که از فلز خالص استیل همراه با سایر عنصرها تولید می شود. ورق استیل در کاربردها و آلیاژهای مختلفی تولید شده و به بازار عرضه می شود. به طور کلی ورق های استیل به دو دسته تقسیم می شوند. بعضی از ورق های استیل به آهنربا جذب شده ولی بعضی دیگر جذب نمی شوند. ورق های استیلی که به آهنربا جذب نمی شوند گران تر هستند ولی کابرد بیشتری دارند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. ورق های استیل بر اساس آلیاژ نیز طبقه بندی می شوند. در زمان های قدیم ورق های استیل از کشورهایی مثل ژاپن، آمریکا و آلمان به کشورهای مختلف وارد می شد ولی امروزه کشورهای تایوان، چین و آفریقای جنوبی وارد کننده ورق استیل هستند.

استیل در واقع آلیاژی است که پایه اصلی آن از آهن تشکیل شده و میزان کربن موجود در آن 2 درصد است. خم و برش ورق استیل با توجه به نوع و مقدار عناصری که در آن موجود است، صورت می گیرد. اگر در ورق های استیل کربن زیادی وجود داشته باشد موجب سخت شدن و مقاوم شدن آن می شود و در نتیجه حالت دادن به آن سخت می شود.

ورق های استیل به دو دسته  آلیاژی و ساده کربنی تقسیم می شوند. در ورق های استیل کربنی به جز کربن و بعضی دیگر از عناصر معمولی، عنصر دیگری وجود ندارد. ولی با افزودن بعضی عناصر مانند کروم به ورق های استیل، ورق استیل ضد زنگ می شود و در هنگام خم و برش مقاومت بیشتری خواهد داشت.

خم و برش برش ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه نوعی ورق از پایه آهن است و پوشش فلزی آن روی است. ورق گالوانیزه در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت بسیار زیادی دارد. یکی از روش ها برای برش و خم کردن ورق های گالوانیزه، برش ورق با دستگاه پانچ CNC است. این دستگاه برای پانچ و برش ورق های گالوانیزه است و ورق را به هر حالتی که بخواهیم برش می دهد. برای انجام برش در ابتدا شکل و اندازه مورد نظر از طریق برنامه CAD و CAM طراحی می شود و بعد از آن طرح مورد نظر روی دستگاه اجرا می شود. دستگاه پانچ برنامه ایی که به آن داده می شود را اجرا کرده و بعد از ورق مناسب برش، روی دستگاه نصب می شود. دستگاه پانچ دارای 30 ابزار مختلف است و با چرخش دستگاه این ابزارها به طور خودکار جا به جا می شوند. بعد از برش ورق، قطعه مورد نظر از آن جدا می شود و بعد از این که کار پرداخت روی آن انجام شد، آماده خم می شود.

روش دیگر برای خم و برش ورق های گالوانیزه، برش ورق با گیوتین است.  این روش، روشی سریع و بهینه برای ورق های گالوانیزه است. این دستگاه ورق ها را به طور دقیق و منظم برش می دهد و هنگامی که ورق های گالوانیزه با دستگاه گیوتین برش داده می شوند، تیغه های دستگاه بر روی ورق ها فشار وارد می کنند. زاویه برش با توجه به ضخامت ورق تنظیم می شوند. برش ورق با دستگاه گیوتین مزایای مختلفی دارد، این دستگاه برای انجام برش طولی بسیار مناسب بوده و برش های دقیقی انجام می دهد و روشی کم هزینه برای خم و برش ورق است.