پله هایی که از نظر شکل ظاهری، گرد یا منحنی باشند پله گرد نامیده می شوند. محور اصلی پله های گرد فلزی به شکل استوانه است. پله های گرد فلزی نمای زیبایی به ساختمان و خانه می دهند و به همین دلیل به عنوان پله دکوراتیو نیز شناخته می شوند. پله گرد فلزی از سال ها پیش تا به امروز در بسیاری از ساختمان ها استفاده شده است. حتی در گذشته در کاخ ها و عمارت ها از این پله استفاده می شد. این روزها در بیشتر ویلاها، ساختمان های اداری و تجاری، خانه های دوبلکس از پله های گرد فلزی استفاده می شود. برای پله های فرار که در خارج از ساختمان قرار دارند و در موارد اضطراری استفاده می شوند نیز پله های فلزی مارپیچ  مورد استفاده قرار می گیرند. پله های گرد فلزی در مقایسه با سایر پله ها جای کمتری می گیرند به همین دلیل برای ساختمان هایی که برای نصب راه پله جای کافی ندارند و یا فضای کمی برای قرار دادن پله دارند، گزینه بسیار مناسبی هستند. پله های گرد فلزی از لحاظ ساختاری انواع مختلفی دارند و در مدل های متنوعی تولید می شوند. پله های گرد فلزی از نظر ساختاری عبارتند از: پله های زیر محور تک، دو محور ورق، دو محور باکس، محور مرکزی  برش خورده و محور مرکزی ساده.

پله های مارپیچ این قابلیت را دارند که با پله های صاف و مستقیم و انواع دیگر پله ترکیب شوند. از مهمترین قابلیت های پله گرد فلزی این است که نیازی نیست که پله فقط در کنار دیوار نصب شود و هر جایی که بخواهید می توانید این پله را نصب کنید. در ساختمان ها و ویلاهایی که فضای خیلی بزرگی دارند، می توان این پله را حتی در وسط ساختمان نصب کرد. قیمت پله های گرد فلزی با توجه به تعداد پله و ساختار آن متفاوت است. شرکت صنایع فلزی نور پایتخت پله گرد فلزی با کیفیت بالا و ضمانت تولید می کند. برای سفارش ساخت و یا استعلام قیمت پله گرد مارپیچ فلزی دوبلکس و پله گرد چوبی با ما تماس بگیرید.

مشخصات پله گرد فلزی

پله گرد فلزی در مقایسه با سایر پله ها فضای خیلی محدودی را می گیرد و برای خانه ها و ساختمان هایی که مساحت محدودی دارند، بسیار مناسب است. پله های گرد و مارپیچ نه تنها برای رفت و آمد بین طبقات استفاده می شوند بلکه نقش مهمی در جلوه دادن و زیبا کردن نمای خارجی و داخلی ساختمان دارند. با رعایت نکات ایمنی و استاندارد، می توان این پله ها را در هر قسمت از ساختمان قرار داد. پله مارپیج برای فضاهای غیر قابل استفاده ساختمان ها کاربرد زیادی دارد و با استفاده از این نوع پله می توان به بهترین نحو از فضای موجود برای اتصال بین طبقه ها استفاده کرد.

از مهمترین ویژگی های پله های گرد فلزی این است که مانند سایر پله ها در زمان نصب با مشکل مساحت مواجه نمی شوند. پله گرد برای اتصال بین طبقه های ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی به خاطر نمای زیبایی که به ساختمان می دهد مورد استفاده قرار می گیرد. پله های گرد فلزی در کمترین ارتفاع نیز به راحتی نصب می شوند و اگر به طور مناسب طراحی شده باشند می توانند در دکوراسیون داخلی یا خارجی ساختمان نقش مهمی ایفا کنند.

پله گرد فلزی نسبت به سایر پله های گرد که از جنس شیشه هستند ایمنی بیشتری دارد و برای عبور و مرور مناسب ترین نوع پله هستند. پله های مارپیچی که از متریال ضعیف تری مثل شیشه یا پلاستیک ساخته شده اند، برای مکان های عمومی و پر رفت و آمد مناسب نیستند و بیشتر جنبه زیبایی دارند. نکته دیگر در مورد ایمنی پله های گرد فلزی، دستگیره های کمکی است که وجود آن ایمنی پله را افزایش می دهد. بعضی از پله های گرد به گونه ایی طراحی شده اند که فاقد دستگیره هستند و این امر با توجه به میزان استفاده از پله در نظر گرفته می شود.

زمان مناسب برای نصب پله

بعضی از پله های گرد باید قبل از مرحله نازک کاری و در زمان بتن ریزی نصب شوند ولی نوع دیگر این پله ها با ایجاد کردن زیرساخت های لازم قابل نصب هستند و لزومی ندارد که در زمان خاصی نصب شوند. پله های گردی که شعاع محدودی دارند و در داخل ساختمان استفاده می شوند، نیازی به بتن ریزی ندارند.

پله گرد در دو نوع سفارشی و حاضری توسط سازندگان و طراحان به بازار وارد می شود. از آن جایی که پله های گرد سفارشی برای فضای خاصی طراحی و ساخته می شوند،  در ساخت آنها باید نکات خاصی را در نظر گرفت. در طراحی این پله ها باید به مواردی نظیر هدر ندادن فضا، ایمنی، فرم ظاهری و رعایت نکات استاندارد توجه کرد.

انواع پله های گرد فلزی

این پله قابل استفاده درانواع ساختمان ها بوده و برای اتصال چند پله به یکدیگر استفاده می شود. پله های زیر محور ظاهری زیبا داشته و هیچ گونه محدودیتی در نصب آنها وجود ندارد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که شعاع داخلی محور این پله نباید کمتر از 85 سانتی متر باشد. پله های دو محور ورق دارای شعاع بالایی هستند و برای استفاده در منازل مناسب ترین نوع پله هستند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. لازم به ذکر است که شعاع داخلی این پله ها نباید از 55 سانتی متر کمتر باشد. پله های دو محور باکس دارای شعاع بالایی بوده و برای ساختمان های مسکونی خیلی بزرگ و ساختمان های تجاری مناسب هستند. شعاع داخلی این پله نیز نباید کمتر از 55 سانتی متر باشد. این پله در ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده می شود. در پله های محور مرکزی برش خورده، شعاع پله خیلی کم است، این نوع پله برای ساختمان های تجاری مناسب است. در پله های تک محور کنسولی، عرض کف پله های خیلی کم است و این نوع پله جایگزین مناسبی برای پله های محور مرکزی ساده و محور مرکزی برش خورده است.

به طور کلی می توان گفت پله های گرد فلزی از پرکاربردترین نوع پله های گرد هستند. پله های گرد دارای مدل های مختلفی هستند و روی بعضی از آنها حکاکی های زیبایی شده است. پله های گرد فلزی، علاوه بر داخل خانه در انبارها و زیرزمین ها نیز استفاده می شوند.