پله گرد چوبی با نرده های چوبی زیبا، پلکانی متفاوت و منحصر به فرد است که زیبایی خاصی به محیط خانه و ویلا می دهد. پله های گرد چوبی مساحت کمی دارد و به همین دلیل جای کمی را اشغال می کند، این پله برای فضاهای کوچک گزینه مناسبی است. پله گرد چوبی  در صورتی که در برابر دما و گرما مقاوم سازی شود، در محیط های باز نیز قابل استفاده خواهد بود. شرکت صنایع فلزی نور پایتخت پله گرد چوبی با کیفیت بالا و ضمانت تولید می کند. برای سفارش ساخت و یا استعلام قیمت پله گرد مارپیچ چوبی دوبلکس و پله گرد فلزی با ما تماس بگیرید.

نحوه ساخت پله دوبلکس چوبی

برای ساخت پله گرد چوبی، شاسی زیر پله باید طبق اصول مهندسی ساخته شود. پله گرد چوبی در واقع همان پله گرد فلزی است که با چوب پوشیده شده است به طور کلی می توان گفت پایه اصلی پله گرد چوبی، از فلز است. در ساخت پله پیچ های چوبی باید دقت زیاد شود زیرا اگر شاسی پله پیچ که چوب ها روی آن قرار می گیرند به درستی نصب نشده باشد، نجار نمی تواند کف پله چوبی و نرده های آن را به درستی بسازد و در نتیجه کار ظاهر زیبایی نخواهد داشت. برای ساخت پله گرد چوبی، نجار با گرفتن شابلون از شاسی پله و اندازه گیری دقیق، شروع به ساختن کف پله چوبی می کند. لازم به ذکر است که اندازه گیری از پله پیچ برای درست کردن کف پله چوبی باید با دقت زیادی انجام شود زیرا در پله های پیچ دو طرف پله به یک اندازه نیست و یک طرف از طرف دیگر بزرگ تر است و این مورد در ساخت کف پله گرد چوبی اهمیت زیادی دارد.

بعد از این که اندازه گیری های دقیق و درست به پایان رسید، کف پله گرد چوبی در کارگاه نجاری ساخته شده و سپس به محل مورد نظر فرستاده می شود. در این مرحله نجار، پروفیل های کف پله چوبی را با چسب آکواریوم می پوشاند تا کف پله جیر جیر نکند. بعد از آن، کف پله بر روی شاسی پله نصب می شود. بعد از ساخت کف پله، نوبت به ساختن نرده های پله گرد چوبی می رسد. نرده پله چوبی از اجزای زیر تشکیل می شود:

  • نلبکی که یک قطعه چوبی است که به کف پله چوبی یا زمین وصل می شود.
  • دستگیره که چوبی است که که در بالا و پایین آمدن از پله به افراد کمک می کند.
  • ایستگاه که نوعی پایه بزرگ است و در ابتدا و آخر پله ها نصب می شود.
  • پایه که چوبی خراطی شده بوده و جای آن بین نلبکی و دست انداز است و تعداد آن با توجه به پاخور پله تغییر می کند ولی اصولاً روی هر کف پله یک پایه وجود دارد.

بیشتر افراد ترجیح می دهند در خانه یا ویلای دوبلکس خود از پله های گرد چوبی استفاده کنند زیرا این پله ها زیبایی ساختمان را چند برابر کرده و نمای خیلی زیبایی به خانه می دهد. پله های گرد چوبی تنوع زیادی دارند و در مدل های مختلفی تولید و ساخته می شوند. پله های گرد چوبی نقش مهمی در طراحی دکوراسیون خانه های ویلایی و دوبلکس دارند و طراحی مناسب و درست راه پله ها، زیبایی خانه ها را بیشتر نمایان می کند.

مشخصات پله های گرد چوبی

اگر مواد اولیه ایی که برای طراحی و ساخت پله های گرد چوبی به کار رفته از مواد درجه یک و مرغوب باشد و ساختار آن بر اساس اصول مهندسی باشد، به مدت حداقل 50 سال قابل استفاده خواهند بود. پله های گرد چوبی توانایی وزن های سنگین تا یک تن را دارند، برای اطمینان یافتن از این موضوع باید به ضخامت دست انداز توجه کنید. جنس دست انداز از لمینیت بوده و استحکام زیادی دارد. پله های چوبی در برابر ضربه های محکم، توانایی بالایی دارند و اکثر آنها دارای ضمانت نامه 10 ساله هستند. پله های چوبی گرد به خاطر فشردگی لمینت و تراکم بافتی که دارند، در برابر رطوبت، پوسیدگی و حشراتی مثل موریانه مقاومت بسیار زیادی دارند. پله های گرد چوبی، کمترین فضای ممکن را اشغال می کنند و می توان شکل و اندازه پله چوبی را با توجه به فضای خانه طراحی کرد. به طور کلی برای ساخت و طراحی پله های گرد چوبی در ابتدا مساحت مورد نیاز در طبقه اول و سپس میزان ارتفاع تا طبقه بالا اندازه گیری می شود. بعد از آن، طراحی مهندسی پله شروع می شود و این کار برای ایمنی پله اهمیت زیادی دارد. اجزای پله گرد چوبی در کارخانه ساخته می شود و برای اطمینان از درست بودن، مونتاژ می شود سپس دوباره اجزای پله از هم جدا شده و آماده حمل به محل مورد نظر می شود.

برای ساخت پله های گرد چوبی از چوب های مختلفی استفاده می شود. در انتخاب نوع و جنس چوبی که برای ساخت پله های چوبی استفاده می شود، علاوه بر زیبایی ظاهری عوامل مهم دیگری نظیر جنس چوب و قدرت مقاومت آن نیز حائز اهمیت هستند. دوام و مقاومت چوب بستگی به شکاف و منافذ آن دارد.

انواع پله گرد چوبی

یکی از انواع چوبی که برای ساخت پله های گرد چوبی از آن استفاده می شود، چوب بلوط است. چوب بلوط یکی از پرطرفدارترین و زیباترین انواع چوب، برای طراحی و دکوراسیون داخلی است. چوب بلوط انعطاف پذیری و مقاومت بالایی دارد و این امر باعث ماندگاری آن می شود به همین دلیل در ساخت پله های گرد چوبی از چوب بلوط استفاده می شود. چوب بلوط قیمت مناسبی دارد و برای استفاده در راه پله های چوبی گزینه بسیار مناسبی است و تنوع رنگی زیادی دارد. این چوب بافت محکمی دارد و در برابر رطوبت، ساییدگی، حشرات و قارچ مقاومت بالایی دارد.

نوع دیگر چوب که برای پله های گرد چوبی استفاده می شود، چوب گیلاس سیاه است. این چوب مقاومت زیادی در برابر هوای گرم و سرد و مرطوب دارد و در بیشتر ویلاهایی که در مناطق مرطوب و نمناک قرار دارند، برای ساخت پله های چوبی از این چوب استفاده می شود. نگهداری از این چوب آسان است و به راحتی تمیز می شود و به همین دلیل در ساخت بسیاری از پله های پیچ چوبی از چوب گیلاس سیاه استفاده می شود. این چوب در برابر فشار و ضربه مقاومت بالایی دارد و قابل استفاده در مکان های پر رفت و آمد است.