سی ان سی اختصار کلمه کنترل عددی کامپیوتری در زبان انگلیسی می باشد. (Computer numerically controlled (CNC. دستگاه پانچ CNC سی ان سی در واقع دستگاهی است که برخلاف دستگاه های قدیمی و دستی از برنامه کامپیوتری برای طراحی و پانچ CNC سی ان سی و خم کاری سی ان سی ورق های فلزی استفاده می کند. دستگاه پانچ CNC سی ان سی می تواند ورق های فلزی مختلف مانند، ورق های فولادی، ورق های گالوانیزه، ورق های آلومینیومی، آهن، استیل، برنج، برنز، گالوانیزه و دیگر ورق های فلزی دیگر را پانچ کند. طریقه کارکرد دستگاه پانچ CNC سی ان سی بدین صورت است که ورقه فلزی را در جهت X و Y به صورت دقیق و سریع حرکت داده تا نقطه ای که باید پانچ یا سوراخ شود دقیقا در زیر قطعه ای به نام پانچ در دستگاه پانچ CNC سی ان سی قرار بگیرد. پانچ با قدرت فراوان به ورق فلزی فشار آورده و آن را سوراخ می کند و تکه قراضه فلزی را از ورق فلز جدا کرده تا ورق فلز شکل مربوطه در برنامه سی ان سی را دریافت کند. این تکه قراضه فلزی، با توجه به جنس آن ممکن است در آینده بازیافت شود. این عملیات نیز به شکلی دیگر توسط دستگاه برش لیزر فلزات نیز می تواند انجام شود. در شرکت نور پایتخت دیگر خدمات مربوطه به قطعات فلزی مانند خدمات خم و برش ورق نیز انجام می شود. کارگاه خدمات پانچ سی ان سی نور پایتخت واقع در چهاردانگه (چهاردنگه) است شرکت. نور پایتخت با تولید محصولات فلزی توسط تکنولوژی های روز مانند پانچ سی ان سی و یا پانچ و خم CNC و با سابقه طولانی در زمینه تولیدات فلزی آماده همکاری با انبوه سازان و سازندگان مسکن و فروشندگان لوازم منزل می باشد. برای سفارش پانچ سی ان سی و یا پانچ و خم CNC در تهران و یا استعلام قیمت پانچ و خم CNC با کارشناسان ما در شرکت نور پایتخت تماس بگیرید.

پانچ سی ان سی CNC

مزایای پانچ CNC سی ان سی

 • دقت بسیار بالا: پانچ سی ان سی در مقابل دستگاه های پانچ دستی دارای دقت بسیار بیشتری می باشد.
 • طراحی اشکال پیچیده: پانچ CNC می تواند اشکال بسیار پیچیده و حتی سه بعدی را طراحی کند.
 • سرعت بسیار بالا: این دستگاه می تواند با سرعتی بسیار بیشتر نسبت به دیگر دستگاه ها ورق ها را پانچ کند.
 • پانچ انواع ورق: این دستگاه می تواند اکثر ورق های فلزی مانند ورق فولادی، آلومینیومی و غیره را پانچ کند.
 • ایجاد سوراخ های بسیار ریز: دستگاه پانچ CNC می تواند سوراخ های بسیار ریز و در حدود نیم میلی متر بر روی ورقه فلزی ایجاد کند.

نحوه کارکرد پانچ CNC

اگر می خواهید بدانید که پانچ CNC سی ان سی چگونه کار میکند، باید دستگاه را به سه قسمت مجزا یعنی، بخش نرم افزاری، بخش حرکتی و بخش کنترل تقسیم بندی کنیم. ابتدا بخش نرم افزاری. در بخش نرم افزاری این دستگاه ها از یک نرم افزار بر مبنای کنترل عددی (Numeric Control) استفاده می شود که می تواند کاملاً دستگاه را در اختیار داشته باشد. این نرم افزار دارای یک محیط کاربری ساده و معمولی است که اپراتور می تواند مختصات حرکتی را در آن وارد باشد. این مختصات حرکتی شامل حرکت تیغه برش دستگاه در جهت محور های مختلف است. نرم افزار دستگاه فاکتورهای دیگری مانند زمان برش، شدت برش و همچنین نوع برش از لحاظ دو بعدی و سه بعدی را نیز کنترل می‌کند. این نرم افزار بر روی یک سیستم کامپیوتری نصب است و به کمک یک نمایشگر در معرض دید تکنسین دستگاه پانچ سی ان سی قرار می گیرد.

بخش دوم، قسمت کنترل دستگاه پانچ سی ان سی است. در اینجا یک صفحه الکتریکی تحت عنوان صفحه کنترل در اختیار تکنسین قرار می گیرد. طراحی صفحه کنترل به شکلی است که اپراتور می تواند اطلاعات نرم افزار را در بخش‌های مختلف وارد کند. در واقع میتوانیم صفحه کنترل دستگاه پانچ سی ان سی را به در صفحه کیبورد یک کامپیوتر تشبیه کنیم که امکان ورود اطلاعات مختلف را به ما می دهد. طراحی صفحه کنترل با توجه به طراحی فضای کاربری نرم افزار دستگاه صورت گرفته است و لازم است که بین آنها هماهنگی وجود داشته باشد.

بخش سوم، بخش حرکتی دستگاه پانچ سی ان سی است. این بخش از یک موتور متحرک شروع می شود، شامل اسپیندل میشود، در کنار آن محورها قرار دارند که وظیفه حرکت بخش برشی را بر عهده دارند و در نهایت ابزار برشی قرار می گیرد. حرکت کردن این قسمت ها در کنار یکدیگر منجر به حرکت بخش برشی دستگاه میشود.

حالا عملکرد دستگاه پانچ CNC سی ان سی به این صورت است که ابتدا تکنسین در نرم افزار مشخص می کند که قرار است چه الگویی برش داده شود و سرعت برش به چه صورت است. این الگو به صورت یک فایل به بخش کامپیوتری داده شده و از طرف دیگر تکنسین به کمک صفحه کنترل مختصات برش و سایر ویژگی ها را وارد می کند. در ادامه با روشن شدن دستگاه، موتور محرک فعال شده و با چرخش اسپیندل، محور ها حرکت می کنند و در نهایت سطح مورد نظر برش داده می شود. از مهم ترین ویژگی های پانچ سی ان سی این است که شما می توانید برش های مکرر و تکراری را بر روی یک سطح خاص انجام دهید. مثلاً شما می‌خواهید یک الگوی مربعی شکل را بر روی یک صفحه فلزی برش دهید. در این صورت خیلی راحت و با حرکت محورها می‌توانید هر الگوی را پیاده سازی کنید.

مزایای پانچ سی ان سی نسبت به روش های سنتی

بخش نهایی این مطلب را به چرایی استفاده از پانچ سی ان سی CNC اختصاص میدهیم. در واقع در اینجا می خواهیم ببینیم که این دستگاه ها چه امتیازات و برتری هایی نسبت به دستگاه های قدیمی دارد و این به چه شکلی می تواند به ما کمک کند. از جمله ویژگی های برجسته این دستگاه ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اپراتوری آسان: در این دستگاه اگر تکنسین توانایی کافی در کار با نرم افزار را داشته باشد، نیازی به کار مکانیکی خاصی ندارد و بیشتر نقش او نظارتی خواهد بود.
 •  امکان پیاده سازی الگوهای برشی و تکراری: در اینجا شما نیاز ندارید که برای هر الگوی یک طرح خاص پیاده کنید. حتی این امکان برای شما فراهم است که الگوهای قدیمی را ذخیره سازی کنید و در مراحل بعد از هم آنها استفاده کنید.
 • دقت بالا در برش های مختلف: استفاده از یک نرم افزار هوشمند با سیستم کنترل عددی این امکان را به ما می‌دهد که دخالت انسانی را به حداقل برسانیم و این منجر به کاهش خطا می شود. نرم افزار کامپیوتری این دستگاه‌ها دقت بالایی دارد و می‌تواند برش های میلیمتری را با درصد خطای کمتر از 0.05 درصد انجام دهد.
 • سرعت بالا در برش: شما به هر اندازه که در برش و پانچ یک کالای خاص سریع باشید و کیفیت کار بالایی داشته باشید، باز هم سرعت شما به اندازه سرعت دستگاه پانچ سی ان سی نیست و این یکی از سریعترین دستگاه هاست.
 • کاهش هزینه تولید: شما وقتی که یک دستگاه بزرگ در اختیار دارید که می تواند به صورت مداوم و ۲۴ ساعته در خط تولید شما کار کند، عملا نیازی به استخدام نیروی کار زیاد ندارید و می توانید بخش مهمی از کار خود را به این دستگاهها واگذار کنید.

اطلاعات ذکر شده در این مطلب بیشتر عمومی هستند. کسانی که به فکر آشنایی تخصصی با پانچ سی ان سی هستند می توانند با ما در تماس باشد تا کارشناسان ما آنها را نسبت به این دستگاهها توجیه کنند.

ویژگی‌ دستگاه های پانچ CNC شرکت نور پایتخت

دستگاه های پانچ سی ان سی شرکت نور پایتخت ساخت کشور ژاپن می باشند. این دستگاه ها بسیار پرقدرت، سریع و دقیق هستند. این دستگاه ها قابلیت ایجاد سوراخ های بسیار ریز و در حد دهم میلیمتر را دارند. شرکت نور پایتخت، با دارا بودن تیمی مجرب و حرفه ای و دستگاه های بسیار پیشرفته ژاپنی قادر به انجام همه نوع عملیات سی ان سی می باشد. در شرکت نور پایتخت ما به دنبال یک رابطه همیشگی و برد-برد در تجارت و همکاری با مشتریانمان هستیم. از دستگاه پانچ سی ان سی، برای تولید محصولات فلزی مانند قفسه فروشگاهی و قفسه فلزی استفاده می شود.

خم کاری CNC

خم کاری CNC  سی ان سی معمولا توسط دستگاهی که از 2 بخش اصلی که شامل یک پانچ V شکل و یک صفحه تخت انجام می شود. ورقه فلزی بین پانچ و صفحه تخت قرار می گیرد و دستگاه خم کاری سی ان سی آن را خم می کند. این روش خمکاری CNC سی ان سی امکان این را می دهد که اشکال 3 بعدی با هزینه بسیار کم از ورق های فلزی 2 بعدی ساخته شوند. خم کاری CNC سی ان سی معمولا برای همه نوع ورق فلزی از جمله ورق فولادی، آهن، استیل، آلومینیوم، برنج، برنز، گالوانیزه استفاده می شود. از خمکاری ورق CNC برای تولید ورق هایی که نیاز به خم شدن یک بار یا چند باره دارند استفاده می شود. از جمله محصولات خم CNC میتوان به شاسی ماشین، در ماشین، کابینت و غیره اشاره کرد. در شرکت نور پایتخت خدمات پانچ و خم CNC سی ان سی ورق استیل به صورت دستی و صنعتی انجام می شود.

خم کاری CNC

مزایای خم کاری CNC

 • دقت بالا: خم کاری CNC  برخلاف روش های سنتی و قدیمی، کار خم ورق را به دقت بسیار بالا انجام میدهد.
 • سرعت بالا: این دستگاه قادر است، عملیات خم را با سرعت فراوان انجام دهد.
 • خم انواع فلز: این دستگاه می تواند ورق های فلزی مختلف مانند آهن، فولاد، آلومینیوم و غیره را خم کند.
 • قدرت بالا: دستگاه خم CNC سی ان سی می تواند فولادهایی با ضخامت چند میلیمتر را خم کند.